Dersiam.Com

Egitim portali

İstanbul Üniversitesi'ne 'Pamuk' gibi şans

in

Her yıl yapılan "dünyanın en iyi üniversiteleri" seçiminde Türkiye'den sadece İstanbul Üniversitesi yer aldı. Üniversitenin bu başarısı akademisyenlerin performansının yanı sıra Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a da bağlı...

Her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri seçiminde Harvard Üniversitesi 8. yılında da birinci olurken, Çin'deki üniversitelerin yüksek performansı dikkat çekti. Türkiye'den ise listeye giren tek üniversite 424. sıradaki İstanbul Üniversitesi oldu.

2003 yılından bu yana Şanghay Ciao Tong Üniversitesi'ne bağlı bir merkezin yaptığı "2010 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması" açıklandı. ABD ilk 10'a 8, ilk 100'e ise 54 üniversitesini sokarak, listenin en iddialı ülkesi oldu.

Türkiye'den ise listeye giren tek üniversite İstanbul Üniversitesi oldu. Üniversite, bu başarı aslında Nobel ödüllü mezunu Orhan Pamuk'a da borçlu. Çünkü Pamuk sayesinde 15.1 puan kazandı ve 424. sırada yerini aldı.

Araştırmada kriter olarak, Nobel ödülü kazanan mezun ve akademisyen sayısına, adı çokça geçen araştırmaların sayısına, ileri gelen dergilerde basılan ve yayımlanan makale sayısına, enstitünün büyüklüğüne oranla kişi başına düşen verim göz önünde bulunduruluyor. Liste, daha çok bilimsel araştırma başarılarına odaklanıyor.

İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun olan Pamuk da bu açıdn değerlendirildiğinde, okula artı puan kazandırıyor.

Yazarın, tek başına getirdiği puan, üniversitenin akademisyenlerinin performansıyla eş değer. Üniversite, akademisyen başına düşen akademik performansan ötürü de 15.5 puan aldı.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar