Dersiam.Com

Egitim portali

SBS'de dereceye girenlerin tercihleri

in

Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) ilk üç dereceyi paylaşan öğrencilerin, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini tercih ettikleri bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılan SBS'de Türkiye birincisi olan Özel Manavgat Kolejinden Mustafa Kurucu, ikinci olan Yalova Bahçeşehir Kolejinden Hüma Gülseçgin ve üçüncü olan Kocaeli Başiskele Özel Erkul Tunagür İlköğretim Okulundan Ahmet Erdem Çetintaş, liseyi Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde okuyacak.

Tercih döneminde okulları araştıran Mustafa Kurucu, mühendislik ya da tıp okumak istediğini bu yüzden de sadece Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini tercih listesine yazdığını söylediği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini, geleceğin bilim insanlarını lise çağlarından itibaren yetiştirmek amacıyla kurduklarını, Türkiye'de ilk üç derecede yer alan öğrencilerimin bilinçli bir şekilde tıp ya da mühendislik alanlarında okumak istemelerinin, ülkenin bilim alanında da ilerleyecek olmasının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Fen lisesi türünde Türkiye'nin ilk fen ve teknoloji lisesi olan okulda, fen derslerinin yanı sıra mühendislik dersleri de Bahçeşehir Üniversitesi ve yurt dışındaki anlaşmalı üniversitelerden gelen öğretim görevlileri tarafından okutuluyor. Lisede, genetik laboratuvarından, elektronik ve mekatroniğe kadar 15'e yakın laboratuvar yer alıyor. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, kuruluşunun ilk yılından itibaren Robotik Turnuvaları'nda ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda birçok dünya şampiyonluklarına imza attılar.

Ayrıca, her yıl okulun başarılı öğrencileri, Amerika ve Güney Kore gibi teknoloji üreten ülkelere bilim ve teknoloji alanında yapılan çalışmaları yerinde görmek için eğitime gönderiliyor.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar