Dersiam.Com

Egitim portali

SBS'de ek puan ödülü

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Seviye Belirleme Sınavı'nda ek puan verilmesini kararlaştırdı. Uygulamaya hem destek hem de eleştiri var

MEB Talim Terbiye Kurulu, geçen ay yaptığı toplantıda, üniversiteye girişte öğrencilere uygulanan ek puan uygulamasının SBS öğrencilerine de uygulanmasını kararlaştırdı. Karar, Tebliğler Dergisi'nde yayımlandı. Karara göre, Uluslararası Bilim Olimpiyatları, Matematik Olimpiyat Sınavları, Proje Yarışmaları, Spor, Kültür ve Güzel Sanatlarla ilgili yarışmalarda, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilerin o yıla ait sınıf puanlarına, belirlenen oranda ek puan verilecek.

Yapılan düzenleme gereği, yarışmalarda altın madalya alan veya birinci olan öğrencilere yüzde 4, gümüş madalya alanlara yüzde 3, bronz madalya alanlara yüzde 2, katılanlara yüzde 1 oranında ek puan verilecek. Puanlar sınıf puanına eklenecek. Sınıf puanı, Seyiye Belirleme Sınavı puanının yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve davranış puanının yüzde 5'i esas alınarak hesaplanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, uygulamadan yarışmaya katılan yüzlerce öğrencinin yararlanacağını açıkladı.

UYGULAMA BU YIL
Bu haktan yararlanmak isteyen öğrencilerin, derece veya katılım belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Uygulama bu yıldan itibaren geçerli olacak. Öğrenim gördüğü yıl birden fazla uluslararası sınava katılan öğrencilerin almış olduğu en yüksek derece, sınıf puanına katılacak.

EĞİTİMCİLER NE DİYOR?
Cem Gülan (Özel Okullar Birliği Başkanı): Uygulama yerinde bir karar. Prensip olarak uluslararası alanda başarı ile ülkemizi temsil eden öğrencilere ek puan verilmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Ancak her zaman olduğu gibi acele edilmiş. Yarışın ortasında kural değiştirilmez.

Galip Çağatay (Eğitimci): Nisan ayında alınan bu karar, bir çok öğrencinin puanını değiştirecek. Büyük bir kesimin bu değişimden haberi yok. Yapılan bir çok yarışmaya öğrenciler sınavlara hazırlandıkları için katılmadılar. Uygulamanın bir yıl sonra başlatılması gerekirdi.

Yorumlar

ek puan

erelo kesin öledir

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar