Dersiam.Com

Egitim portali

YÖK Kanunu Değiştirilmeli mi ?

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun artık yeterli olmadığını ve Türk üniversitelerinin bu kanun ile daha fazla ileri gidemeyeceğini söyleyerek değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Ayhan burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

140'ın üzerinde yükseköğretim kurumu olduğunu belirten Ayhan, 2547 sayılı yükseköğretim kanunun yeni şartlar altında yeterli olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu.

�Maksada yönelik vazifeleri ifa etmesine karşın bugün hala 2547 sayılı kanunla idare edebiliriz diye bir düşünce içindeyiz. 1981'in şartlarına göre iyi bir kanun olabilir. Ama 2547 sayılı kanunu nazara aldığımızda 21. yüzyılın ufkunu kapsayıp kapsayamayacağını nazara almamız lazım. Bu kanunu üzerinde uygulaması yaklaşık 28. senesine giriyoruz. Üzerinde tartışılması konuşulması gereken bir kanundur. Bu şartlar altında her ile bir üniversite anlayışının yerleştiği dönemde Türk üniversitelerinin bu kanunla Türk üniversitelerini daha fazla ileriye gidebilmesi pek mümkün gözükmemektedir�
Üniversitelerin sorunlarının, giderilmeyecek sorunlar olmadığını kaydeden Ayhan, �Siz bize iltifat ederseniz, yani üniversitelere gerekli yardımı yaparsanız. Üniversiteler dünya üniversiteleri arasında yerin çok rahat bir şekilde tespit eder ve marifetini gösterir� dedi.
Devlet bütçesinde �çok çok� fazla pay istemediklerini söyleyen Ayhan, bazı mali, idari ve hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

-�BİR MÜHÜR, BİR MÜDÜRLE ÜNİVERSİTE KURULMAZ�-

Yapılacak düzenlemeler ile yeni kurulan üniversitelerin gelişmesine de yardımcı olunabileceğini söyleyen Ayhan, herhangi bir eğitim öğretim kurumunun kapısına üniversite tabelası asılması ile üniversite olmayacağının altını çizdi.
Tabela üniversitelerinin dünya üniversiteleri ile yarışan üniversitelere haksızlık yarattığını savunan Ayhan, şunları söyledi:

�Neden, o üniversite de mühendis yetiştiriyor, dünya üniversiteleri ile yarışan üniversite de. Tabi ikisinin arasında değerlendirme kurulu olmadığı için ikisinin arasındaki fark tespit edilemiyor. Ve o güç şartlarda eğitim yapan üniversite ile diğer üniversite arasındaki mezunlar eş değerde gözüküyor. Bu da adaletsizlik yaratıyor. Elbette sosyal devleti sağlamak için üniversiteler açılmalı. Ancak açarken, bir üniversitenin nasıl olacağını çok iyi bir şekilde hesaplayarak onlara bir strateji planı koymak sureti ile açılmasını temin etmek gerekir�
Kurulan üniversitelerde üniversal anlayışın ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Ayhan, �Bir mühür, bir müdür zihniyeti ile üniversite kurulmaması, kurulmuş ise, rektör arkadaşlara desteğin sağlanması gereklidir� dedir.

-�100 KİŞİLİK YER VE PARA VERDİLER 133 KİŞİ OKUTACAKSINIZ DEDİLER�-

Gazi üniversitesinin kendisine has problemlerinin de bulunduğunu anlatan Ayhan 61 bin kadar öğrencilerinin bulunduğunu bildirdi. Bu yıl kontenjanların yaklaşık yüzde 25 oranında artırıldığını Gazi Üniversitesi'nde ise bu oranın yüzde 33'ü bulduğunu belirten Ayhan, �100 kişilik sınıf, 100 kişilik para, ama 100 kişi okutmayacaksanız 125 kişi okutacaksınız. Gazi Üniversitesi için ise bu 133 kişi oldu� diye konuştu.
Hizmetlerin eldeki imkanlara göre yapıldığını anlatan Ayhan, buna karşın bunun üzerine bir de �af Kanununun� çıktığını anımsattı. Ayhan, söz konusu af kanunun aslında af olmadığını, bu hakkı almış öğrencilere tekrar bu hakkın verilmesi olduğunu ifade ederek, �Bu çok doğal bir şey� dedi.

-�ÜNİVERSİTELER PARALI ÖZEL VE YABANCI ÖĞRENCİ ALMALI�-

Öğretim görevlisi sağlanması için YÖK Kanunu'nun 36 ve 38 maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Ayhan, �Söz konusu maddeler öğretim görevlilerinin ücretli ya da ücretsiz başka işlerde çalışmalarını engelliyor� dedi. Ayrıca döner sermaye konusundaki maddelerin de değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Ayhan, YÖK kanunun dönemin şartlarına uygun hale getirilmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Ayhan, yabancı ve özel öğrenci alımlarının da üniversitelerin sıkıntılarını aşmasında önemli bir rol oynayabileceğini kaydederek, �Bu konuya merkez yönetimde sıcak baktı, ancak sorun paranın kimin olacağın hususunda yaşandı. Maliye paranın kendilerine gelmesi gerektiğini söyledi. Böyle bir durum üniversitelerin maddi problemlerini çözmede yeterli olamazdı� dedi.

Üniversitenin hala yer sıkıntısı çektiğine de işaret eden Ayhan, AOÇ'den tahsis edilen 400 dönümlük arazilerinin bir önceki yönetim tarafından kat karşılığı satıldığını anımsattı. Ayhan, yerin tekrar kendilerine tahsisi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

(ANKA)

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar