Dersiam.Com

Egitim portali

İşte Üniversiteli gençlere Hollanda´da iş imkanı

Hollanda’nın Eindhoven Belediye Başkan Yardımcısı Erik Van Merrienboer, yapılan protokol gereği üniversite mezunu işsiz Türk gençlerine Hollanda’da iş imkanı sağlayacaklarını söyledi.Erciyes Üniversitesi ile Hollandalılar arasında stratejik işbirliği protokolü imzalandı. Hollanda’nın Eindhoven Belediye Başkan Yardımcısı Erik Van Merrienboer, yapılan protokol gereği üniversite mezunu işsiz Türk gençlerine Hollanda’da iş imkanı sağlayacaklarını söyledi.

Eğitimci, siyasetçi ve işadamlarından oluşan 10 kişilik Hollandalı heyet Erciyes Üniversitesi Teknopark’ı hakkında bilgi aldı. Türkiye’ye eğitilmiş öğrencilerin Hollanda’da istihdam edilmesi için geldiklerini belirten Eindhoven Belediye Başkan Yardımcısı Erik Van Merrienboer, “Hollanda yaşlı nüfusa sahip bir ülkedir. Bizim bulunduğumuz bölge teknolojik bir bölgedir. Bu bölgeyi ayakta tutabilmemiz için eğitimli genç insanlara ihtiyacımız var. Genç beyinleri de Kayseri’de gördük. Türk asıllı gençler bizim bölgemizde yaşıyorlar ve onların kalitesini gördük. Eğitimli gençlerin ülkemize gelmesinin yanında Kayseri’nin gelişmişliğinden de bir şeyler öğreneceğiz. Birlikteliğimiz Avrupa Birliği (AB) nezdinde olacaktır. Bu proje sayesinde teknoparklar daha ileri gidecektir. Şu anda buradaki delegasyon Hollanda’nın en büyük ticari heyetinin bir bölümünü oluşturuyor. 200 işadamı, siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan heyet Türkiye’de incelemelerde bulunuyor” dedi.

Van Merrienboer, Türk öğrencilere Hollanda’da 2’nci bir eğitim yapma imkanı vermeyi düşündüklerini ifade ederek, “Buradan Hollanda’ya gidecek öğrencilere iş garantisi vereceğiz. Türkiye’deki problemlerden bir tanesi üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma problemi. Dünya’da kriz var ancak bazı sektörlerde bizim açığımız var. Öğrenci sayısı konusunda bilgi veremeyeceğim. İlk şartımız gençlerin yetenekli olması. Bu yeteneği biz burada gördük. Yetenekli gençlerin Hollanda’da kalmak istemesi önemli. Otomotiv, gıda ve nano teknoloji üzerine eğitim alacak olan öğrencileri istihdam edeceğiz”diye konuştu.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar