Dersiam.Com

Egitim portali

İlköğretim Öğrencilerine İnteraktif Eğitim

Hilton Oteli'nde düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Türkiye'nin, teknolojinin imkanlarını ülkenin geleceği adına kullanmada son 5 yılda büyük mesafeler katedildiğini, okullara 600 bin bilgisayar gönderildiğini, internete bağlandığını, öğretmen ve öğrencilerin bilişim teknolojileri alanında eğitime alındığını ifade etti.

Bakan Çelik, Türkiye'nin bilgisayar donanımı açısından eksikliği olmadığını ancak yazılıma ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Müfredatın tepeden tırnağa yenilendiğini kaydeden Bakan Çelik, "Önümüzdeki yılla birlikte ilköğretim müfredatı bütün ilköğretim okullarında okutulacaktır. Yeni ve yapılandırıcı müfredatın elektronik ortama taşınması ve bununla ilgili yazılımların üretilmesi gerekiyordu" dedi.

Bu çerçevede bazı projeler geliştirildiğini, Türkçe içerikler hazırlandığını dile getiren Bakan Çelik, "Bugün, adına 'Vitamin' denilen gerçekten öğrencilerimizin derslerinde vitamin yerine geçecek, katkılar sağlayacak bir programın tanıtımı yapılıyor. Vitamin, yeni müfredata uygun olarak hazırlanmış, eğlendirirken öğretmeyi esas alan ders içerikleridir.
Öğrencilerimiz bir taraftan internet üzerinden bunları alıp yararlanırken, diğer taraftan pek çok şey öğrenecekler" diye konuştu.

Yaklaşık 30 milyon dolar bedeli olan bu yazılımın, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından Türk milli eğitimine bağışlandığını belirten Bakan Çelik, öğrencilerin "Vitamin" yazılımından yeterince yararlanması amacıyla bir yarışma açılacağını söyledi.

Bakan Çelik ayrıca, ilköğretim öğrencilerine, zararlı unsurlara karşı korumaya alınmış, görüntü ve ses gönderilemeyen, sistem içinde çalışan e-posta adresi verilmesi projesinin başlatıldığını, öğrencilerin, öğretmenlerine e-posta göndererek yardım alabileceğini, ailelerin öğretmenlerle iletişim kurabileceğini belirtti.

Bu yıl ilköğretim 4 ve 5'inci sınıflara ve öğretmenlere verilecek e-posta adreslerinin her yıl 4'üncü sınıflara verileceğini bildiren Bakan Çelik, daha sonra liseleri de dahil ederek, velilerle birlikte tüm öğretmen ve öğrencilerin, sistemin içinde interaktif olarak kullanabilecekleri e-posta adreslerine kavuşacaklarını söyledi.

Bakan Çelik, Türk Telekom'un yüzde 15 hissesinin halka arzı konusuna da değinerek, şunları kaydetti: "Türk Telekom'un bir kısmı halka arz edildi.
Kimse 1.9 milyar dolarlık bir arz yapılacağını aklının köşesinden bile geçirmiyordu. Bütün olumsuzluklara, dünyada esen ekonomik kriz rüzgarlarına, petrolün varil fiyatı çıldırmasına rağmen, Türkiye'deki olumsuzluklara, felaket tellallarına, sürekli adeta bir nükleer reaktör gibi korku pompalayanlara, kriz, karamsarlık pompalayanlara rağmen Türkiye, siyasi ve ekonomik istikrarına devam ediyor. Bu siyasi ve ekonomik istikrar bize çok şey kazandırdı ve kazandırmaya da devam edecek. İşte Telekom'un halka arzındaki başarının arkasındaki sır budur. Bütün negatiflere rağmen halkımız, yatırımcımız hükümetine, yöneticilerine güveniyor ve güvenmeye devam ediyor."

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Vitamin" yazılımının öğrencileri eğlendirdirirken öğrettiğini, bundan daha güzel bir şeyin olamayacağını ifade etti.

Öğrencilere e-posta verilmesini espriyle "kötü" diye nitelendiren Bakan Yıldırım, öğretmenlerin, öğrencilerin interaktif taleplerini daima karşılamakta zorlanacağını, bu nedenle öğretmenlere 3 yevmiye vermek gerektiğini dile getirdi.

Bakan Yıldırım, ülkenin geleceği olacak öğrencilere yatırımın önemine işaret ederek, çocuklara yapılan yatırımın en hayırlı yatırımlardan biri olduğunu vurguladı. Ulaştırma Bakanlığının Evrensel Hizmet Fonu'ndan bugüne kadar 250 trilyon, Türk Telekom'dan 250 trilyon olmak üzere eğitime 500 trilyon yatırım yapıldığını, bütün okulların bilgisayar sisteminin yenilendiğini ve genişbant internet erişimi sağlandığını belirten Yıldırım, ulaşım koridorlarını geliştirirken sanal alemin iletişim otoyollarını da açtıklarını anlattı.

Türkiye'nin, sabit telefon hattı bulunan her noktasına genişbant internet erişimi ulaştırıldığını kaydeden Yıldırım, dünya barışını, hoşgörüyü ve dostluğu sanal alemin geliştireceğini ifade etti.

Yıldırım, vatandaşların her türlü işini, elindeki makine ya da bilgisayardan yapabilmesini hedeflediklerini belirtti.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, eğitimi sadece öğretmen ve öğrenciler olarak düşünmediklerini, eğitimin eğlenceli bir hale getirilmesi için çalıştıklarını, bu nedenle ''Vitamin'' yazılımının okullara ücretsiz verileceğini belirtti.

TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz da 3 yılda 7 milyon öğrenci ve öğretmene e-posta adresi verilmesini hedeflediklerini belirtti.

Yılmaz ayrıca, "Vitamin" yazılımından öğrencilerin daha fazla yararlanmasını sağlamak üzere 20 Mayıs-20 Haziran 2008 arasında bir yarışma açılacağını, bu yarışmada dereceye giren öğrencilere taşınabilir bilgisayar başta olmak üzere çeşitli hediyeler verileceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakanlar Çelik ve Yıldırım ile Türk Telekom, TTNet ve Milli Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerinin yöneticileri, iki projenin protokolüne imza attı.

Törende, "Vitamin" yazılımından öğrencilerin nasıl yararlandığını içeren bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz:

Son yorumlar